HYUNDAI Excel 4 Doors 1.5i
1998–2000
87
bhp
Power
11.7
s
0–100 km/h
27.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1495cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 87bhp |
| Power | 65kW |
| Torque | 130Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.7s |
| Top Speed | 176km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27.7mpg |
| Combined | 8.5L/100km |
| Urban | 11.3L/100km |
| Extra-Urban | 7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4120mm |
| Width | 1621mm |
| Height | 1389mm |
| Wheelbase | 2400mm |
| Kerb Weight | 929kg |
| Boot Capacity | 345L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/70Tr13 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |