HYUNDAI Excel 4 Doors 1.5i 5MT FWD (84 HP)
1989–1994
83
bhp
Power
28.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1468cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 83bhp |
| Power | 62kW |
| Torque | 121Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 170km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28.3mpg |
| Combined | 8.3L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4280mm |
| Width | 1610mm |
| Height | 1379mm |
| Wheelbase | 2380mm |
| Kerb Weight | 950kg |
| Boot Capacity | 323L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/70R13 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |