HYUNDAI Genesis Coupe 2.0L Turbo 8AT FWD (273 HP)
2008–2013
274
bhp
Power
21
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 274bhp |
| Power | 204kW |
| Torque | 373Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21mpg |
| Combined | 11.2L/100km |
| Urban | 13.8L/100km |
| Extra-Urban | 8.7L/100km |
| Fuel Tank | 76L |
Dimensions & Weight
| Length | 4630mm |
| Width | 1864mm |
| Height | 1384mm |
| Wheelbase | 2819mm |
| Kerb Weight | 1553kg |
| Boot Capacity | 283L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/45Vr18 || 245/45Vr18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |