HYUNDAI Genesis 3.8L GDi 8AT RWD (315 HP)
2014–2016
311
bhp
Power
6.5
s
0–100 km/h
150
mph
Top Speed
21
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3778cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 311bhp |
| Power | 232kW |
| Torque | 397Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.5s |
| Top Speed | 241km/h |
| Top Speed | 150mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21mpg |
| Combined | 11.2L/100km |
| Urban | 15.7L/100km |
| Extra-Urban | 8.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4991mm |
| Width | 1890mm |
| Height | 1481mm |
| Wheelbase | 3010mm |
| Kerb Weight | 1890kg |
| Boot Capacity | 493L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/40 R19 || 275/35 R19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |