HYUNDAI Genesis 3.8L V6 6AT RWD (290 HP)
2008–2014
286
bhp
Power
6.2
s
0–100 km/h
130
mph
Top Speed
22.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3778cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 286bhp |
| Power | 213kW |
| Torque | 358Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.2s |
| Top Speed | 209km/h |
| Top Speed | 130mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22.5mpg |
| Combined | 10.5L/100km |
| Urban | 13.1L/100km |
| Extra-Urban | 8.7L/100km |
| Fuel Tank | 73L |
Dimensions & Weight
| Length | 4976mm |
| Width | 1890mm |
| Height | 1476mm |
| Wheelbase | 2936mm |
| Kerb Weight | 1700kg |
| Boot Capacity | 450L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P225/55 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |