HYUNDAI Genesis 3.8L V6 8AT RWD (348 HP)
2013–2016
349
bhp
Power
5.3
s
0–100 km/h
145
mph
Top Speed
19
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3778cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 349bhp |
| Power | 260kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.3s |
| Top Speed | 233km/h |
| Top Speed | 145mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19mpg |
| Combined | 12.4L/100km |
| Urban | 14.7L/100km |
| Extra-Urban | 9.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4630mm |
| Width | 1864mm |
| Height | 1384mm |
| Wheelbase | 2819mm |
| Kerb Weight | 1580kg |
| Boot Capacity | 283L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/45 Vr 18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |