HYUNDAI Genesis 4.6L V8 6AT RWD (375 HP)
2008–2014
374
bhp
Power
5.9
s
0–100 km/h
93
mph
Top Speed
21
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4627cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 374bhp |
| Power | 279kW |
| Torque | 451Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.9s |
| Top Speed | 150km/h |
| Top Speed | 93mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21mpg |
| Combined | 11.2L/100km |
| Urban | 13.8L/100km |
| Extra-Urban | 9.4L/100km |
| Fuel Tank | 73L |
Dimensions & Weight
| Length | 4976mm |
| Width | 1890mm |
| Height | 1476mm |
| Wheelbase | 2936mm |
| Kerb Weight | 1820kg |
| Boot Capacity | 450L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P235/50 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |