HYUNDAI Genesis 5.0L GDi 8AT RWD (420 HP)
2014–2016
420
bhp
Power
5
s
0–100 km/h
145
mph
Top Speed
18
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5038cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 420bhp |
| Power | 313kW |
| Torque | 521Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5s |
| Top Speed | 233km/h |
| Top Speed | 145mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18mpg |
| Combined | 13.1L/100km |
| Urban | 15.7L/100km |
| Extra-Urban | 10.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4991mm |
| Width | 1890mm |
| Height | 1481mm |
| Wheelbase | 3010mm |
| Kerb Weight | 2060kg |
| Boot Capacity | 493L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P245/40Vr19 || P275/35Vr19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |