HYUNDAI Getz 3 Doors 1.1i 5MT FWD (62 HP)
2002–2005
60
bhp
Power
16.1
s
0–100 km/h
40.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1086cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 60bhp |
| Power | 45kW |
| Torque | 96Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 16.1s |
| Top Speed | 150km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 40.6mpg |
| Combined | 5.8L/100km |
| Urban | 7.2L/100km |
| Extra-Urban | 5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3810mm |
| Width | 1661mm |
| Height | 1491mm |
| Wheelbase | 2461mm |
| Kerb Weight | 930kg |
| Boot Capacity | 255L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 155/80R13 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |