HYUNDAI Getz 3 Doors 1.1i 5MT FWD (66 HP)
2005–2011
66
bhp
Power
15.6
s
0–100 km/h
42.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1086cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 66bhp |
| Power | 49kW |
| Torque | 99Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 15.6s |
| Top Speed | 150km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 42.8mpg |
| Combined | 5.5L/100km |
| Urban | 6.9L/100km |
| Extra-Urban | 4.7L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 3820mm |
| Width | 1661mm |
| Height | 1491mm |
| Wheelbase | 2461mm |
| Kerb Weight | 950kg |
| Boot Capacity | 255L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165/65R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |