HYUNDAI Getz 3 Doors 1.5L CRDi 5MT FWD (82 HP)
2002–2005
80
bhp
Power
17.9
s
0–100 km/h
39.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1493cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 80bhp |
| Power | 60kW |
| Torque | 184Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 17.9s |
| Top Speed | 157km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39.2mpg |
| Combined | 6L/100km |
| Urban | 7.6L/100km |
| Extra-Urban | 5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3810mm |
| Width | 1661mm |
| Height | 1491mm |
| Wheelbase | 2461mm |
| Kerb Weight | 1104kg |
| Boot Capacity | 255L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/65R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |