HYUNDAI Getz 3 Doors 1.6i 5MT FWD (105 HP)
2002–2005
103
bhp
Power
9.6
s
0–100 km/h
36.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1594cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 103bhp |
| Power | 77kW |
| Torque | 146Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.6s |
| Top Speed | 176km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 36.2mpg |
| Combined | 6.5L/100km |
| Urban | 8.3L/100km |
| Extra-Urban | 5.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3810mm |
| Width | 1661mm |
| Height | 1491mm |
| Wheelbase | 2461mm |
| Kerb Weight | 988kg |
| Boot Capacity | 255L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/65R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |