HYUNDAI Getz 5 Doors 1.3i 5MT FWD (82 HP)
2002–2005
80
bhp
Power
11.5
s
0–100 km/h
38.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1341cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 80bhp |
| Power | 60kW |
| Torque | 119Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.5s |
| Top Speed | 164km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 38.6mpg |
| Combined | 6.1L/100km |
| Urban | 8L/100km |
| Extra-Urban | 5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3810mm |
| Width | 1661mm |
| Height | 1491mm |
| Wheelbase | 2461mm |
| Kerb Weight | 972kg |
| Boot Capacity | 255L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/65R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |