HYUNDAI Getz 5 Doors 1.6i 5MT (106 HP)
2005–2011
105
bhp
Power
9.6
s
0–100 km/h
38.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1599cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 105bhp |
| Power | 78kW |
| Torque | 144Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.6s |
| Top Speed | 180km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 38.6mpg |
| Combined | 6.1L/100km |
| Urban | 7.6L/100km |
| Extra-Urban | 5.2L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 3820mm |
| Width | 1661mm |
| Height | 1491mm |
| Wheelbase | 2461mm |
| Kerb Weight | 1002kg |
| Boot Capacity | 255L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/65/R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |