HYUNDAI Grandeur 2.2L CRDi 5AT FWD (155 HP)
2005–2011
153
bhp
Power
11.4
s
0–100 km/h
29.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2188cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 153bhp |
| Power | 114kW |
| Torque | 343Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.4s |
| Top Speed | 202km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29.8mpg |
| Combined | 7.9L/100km |
| Urban | 10.4L/100km |
| Extra-Urban | 6.4L/100km |
| Fuel Tank | 75L |
Dimensions & Weight
| Length | 4895mm |
| Width | 1849mm |
| Height | 1491mm |
| Wheelbase | 2779mm |
| Kerb Weight | 1692kg |
| Boot Capacity | 524L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/55Vr17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |