HYUNDAI Grandeur 2.7L V6 5AT FWD (192 HP)
2005–2011
189
bhp
Power
Engine
| Displacement | 2656cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 189bhp |
| Power | 141kW |
| Torque | 250Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 216km/h |
Dimensions & Weight
| Length | 4895mm |
| Width | 1849mm |
| Height | 1491mm |
| Wheelbase | 2779mm |
| Kerb Weight | 1620kg |
| Boot Capacity | 524L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/60 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |