HYUNDAI Hyindai Grandeur / Azera (HG) 2.4L 6AT FWD (204 HP)
2012–
157
bhp
Power
130
mph
Top Speed
37.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2359cc |
| Cylinders | 4 |
| Power | 157bhp |
| Power | 116.9kW |
| Torque | 209Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 209km/h |
| Top Speed | 130mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 37.3mpg |
| Combined | 6.3L/100km |
| Urban | 6.5L/100km |
| Extra-Urban | 6L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4910mm |
| Width | 1859mm |
| Height | 1471mm |
| Wheelbase | 2845mm |
| Kerb Weight | 1680kg |
| Boot Capacity | 462L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P245/45R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |