HYUNDAI Hyindai Grandeur / Azera (HG) 2.4L GDI 6AT FWD (201 HP)
2012–
198
bhp
Power
Engine
| Displacement | 2359cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 198bhp |
| Power | 147.8kW |
| Torque | 250Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4910mm |
| Width | 1859mm |
| Height | 1471mm |
| Wheelbase | 2845mm |
| Kerb Weight | 1525kg |
| Boot Capacity | 462L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P245/45 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |