HYUNDAI Hyindai Grandeur / Azera (HG) 3.0L V6 6AT FWD (250 HP)
2012–
247
bhp
Power
8.4
s
0–100 km/h
139
mph
Top Speed
24.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2999cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 247bhp |
| Power | 183.9kW |
| Torque | 282Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.4s |
| Top Speed | 224km/h |
| Top Speed | 139mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24.5mpg |
| Combined | 9.6L/100km |
| Urban | 14L/100km |
| Extra-Urban | 7.1L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4910mm |
| Width | 1859mm |
| Height | 1471mm |
| Wheelbase | 2845mm |
| Kerb Weight | 1662kg |
| Boot Capacity | 462L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P245/45 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |