HYUNDAI Hyundai Accent five-door 1.6L 6MT FWD (138 HP)
2012–
135
bhp
Power
34
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1591cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 135bhp |
| Power | 101kW |
| Torque | 167Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 34mpg |
| Combined | 6.9L/100km |
| Urban | 7.8L/100km |
| Extra-Urban | 5.9L/100km |
| Fuel Tank | 43L |
Dimensions & Weight
| Length | 4115mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1450mm |
| Wheelbase | 2565mm |
| Kerb Weight | 1102kg |
| Boot Capacity | 388L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/70 R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |