HYUNDAI Hyundai Accent sedan 1.6L 4AT FWD (128 HP)
2012–
126
bhp
Power
Engine
| Displacement | 1582cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 126bhp |
| Power | 94kW |
| Torque | 260Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 43L |
Dimensions & Weight
| Length | 4369mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1450mm |
| Wheelbase | 2565mm |
| Kerb Weight | 1345kg |
| Boot Capacity | 388L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |