HYUNDAI Hyundai Bayon 1.0L TGD-i 48V 7AT (100 HP)
2022–
99
bhp
Power
11.7
s
0–100 km/h
112
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 998cc |
| Cylinders | 3 |
| Power | 99bhp |
| Power | 73.5kW |
| Torque | 171Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.7s |
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4181mm |
| Width | 1775mm |
| Height | 1491mm |
| Wheelbase | 2581mm |
| Kerb Weight | 1145kg |
| Boot Capacity | 411L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |