HYUNDAI Hyundai i10 1.0L MPI 5AT FWD (67 HP)
2019–
66
bhp
Power
17.3
s
0–100 km/h
97
mph
Top Speed
44.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 999cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 66bhp |
| Power | 49.3kW |
| Torque | 96Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 17.3s |
| Top Speed | 156km/h |
| Top Speed | 97mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 44.4mpg |
| Combined | 5.3L/100km |
| Fuel Tank | 36L |
Dimensions & Weight
| Length | 3670mm |
| Width | 1679mm |
| Height | 1481mm |
| Wheelbase | 2426mm |
| Boot Capacity | 252L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/65 R 14 T |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |