HYUNDAI Hyundai i30 Fastback 1.5L T-GDi 48V 6iMT FWD (160 HP)
2020–
158
bhp
Power
8.4
s
0–100 km/h
130
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 1482cc |
| Cylinders | 4 |
| Power | 158bhp |
| Power | 117.7kW |
| Torque | 253Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.4s |
| Top Speed | 209km/h |
| Top Speed | 130mph |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4455mm |
| Width | 1796mm |
| Height | 1425mm |
| Wheelbase | 2649mm |
| Kerb Weight | 1277kg |
| Boot Capacity | 450L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/45 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |