HYUNDAI Hyundai i30 1.0L T-GDi 7AT (120 HP)
2021–
118
bhp
Power
11.2
s
0–100 km/h
122
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 118bhp |
| Power | 88.3kW |
| Torque | 172Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.2s |
| Top Speed | 196km/h |
| Top Speed | 122mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4341mm |
| Width | 1796mm |
| Height | 1455mm |
| Wheelbase | 2649mm |
| Boot Capacity | 394L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |