HYUNDAI Hyundai Kona 1.6L 8AT FWD (192 HP)
2024–
190
bhp
Power
Engine
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 190bhp |
| Power | 141.7kW |
| Torque | 264Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Dimensions & Weight
| Length | 4351mm |
| Width | 1826mm |
| Height | 1585mm |
| Wheelbase | 2659mm |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |