HYUNDAI Hyundai Sonata / i45 2.0L GDI Turbo FWD 6AT (274 HP)
2011–
274
bhp
Power
11.4
s
0–100 km/h
124
mph
Top Speed
26
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 274bhp |
| Power | 204.5kW |
| Torque | 365Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.4s |
| Top Speed | 200km/h |
| Top Speed | 124mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26mpg |
| Combined | 9L/100km |
| Urban | 10.7L/100km |
| Extra-Urban | 6.9L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4821mm |
| Width | 1834mm |
| Height | 1471mm |
| Wheelbase | 2794mm |
| Kerb Weight | 1514kg |
| Boot Capacity | 464L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P225/45 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |