HYUNDAI Hyundai Sonata / i45 2.4L GDI FWD 6MT (200 HP)
2011–
200
bhp
Power
8.5
s
0–100 km/h
130
mph
Top Speed
29.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2359cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 200bhp |
| Power | 149.1kW |
| Torque | 252Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.5s |
| Top Speed | 209km/h |
| Top Speed | 130mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29.4mpg |
| Combined | 8L/100km |
| Urban | 11.8L/100km |
| Extra-Urban | 5.8L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4821mm |
| Width | 1834mm |
| Height | 1471mm |
| Wheelbase | 2794mm |
| Kerb Weight | 1458kg |
| Boot Capacity | 464L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P225/45 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |