HYUNDAI Hyundai Sonata 2.0i 5MT FWD (136 HP)
1998–
134
bhp
Power
9.6
s
0–100 km/h
26.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1997cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 134bhp |
| Power | 100kW |
| Torque | 180Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.6s |
| Top Speed | 199km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.4mpg |
| Combined | 8.9L/100km |
| Urban | 12.6L/100km |
| Extra-Urban | 6.7L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4709mm |
| Width | 1821mm |
| Height | 1410mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1296kg |
| Boot Capacity | 396L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/70R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |