HYUNDAI Hyundai Sonata 2.4L 5MT FWD (146 HP)
2001–
143
bhp
Power
25.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2351cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 143bhp |
| Power | 107kW |
| Torque | 200Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25.3mpg |
| Combined | 9.3L/100km |
| Urban | 10.7L/100km |
| Extra-Urban | 7.8L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4747mm |
| Width | 1821mm |
| Height | 1422mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1407kg |
| Boot Capacity | 394L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60 Vr16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |