HYUNDAI i30 Coupe 1.6L GDI 6AT FWD (135 HP)
2012–
133
bhp
Power
11
s
0–100 km/h
119
mph
Top Speed
35.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1591cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 133bhp |
| Power | 99kW |
| Torque | 167Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11s |
| Top Speed | 192km/h |
| Top Speed | 119mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 35.1mpg |
| Combined | 6.7L/100km |
| Urban | 9.1L/100km |
| Extra-Urban | 5.3L/100km |
| Fuel Tank | 53L |
Dimensions & Weight
| Length | 4300mm |
| Width | 1781mm |
| Height | 1471mm |
| Wheelbase | 2649mm |
| Kerb Weight | 1299kg |
| Boot Capacity | 377L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |