HYUNDAI i30 Estate 1.4L 5MT FWD (109 HP)
2008–2012
107
bhp
Power
12.6
s
0–100 km/h
116
mph
Top Speed
39
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1396cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 107bhp |
| Power | 80kW |
| Torque | 137Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.6s |
| Top Speed | 187km/h |
| Top Speed | 116mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39mpg |
| Combined | 6L/100km |
| Urban | 7.6L/100km |
| Extra-Urban | 5.2L/100km |
| Fuel Tank | 53L |
Dimensions & Weight
| Length | 4501mm |
| Width | 1775mm |
| Height | 1565mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1393kg |
| Boot Capacity | 416L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |