HYUNDAI i30 Estate 1.6L Smartstream 6MT FWD (95 HP)
2018–2020
94
bhp
Power
60.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 94bhp |
| Power | 70kW |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 60.3mpg |
| Combined | 3.9L/100km |
| Urban | 4.4L/100km |
| Extra-Urban | 3.7L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4585mm |
| Width | 1796mm |
| Height | 1476mm |
| Wheelbase | 2649mm |
| Boot Capacity | 603L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |