HYUNDAI i30 Estate 1.6L Smartstream 7AT FWD (136 HP)
2018–2020
134
bhp
Power
10.4
s
0–100 km/h
124
mph
Top Speed
54.7
mpg
Economy
Engine
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 134bhp |
| Power | 100kW |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.4s |
| Top Speed | 200km/h |
| Top Speed | 124mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 54.7mpg |
| Combined | 4.3L/100km |
| Urban | 4.6L/100km |
| Extra-Urban | 4.1L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4585mm |
| Width | 1796mm |
| Height | 1476mm |
| Wheelbase | 26561mm |
| Boot Capacity | 603L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |