HYUNDAI i30 Fastback 1.0L T-GDI 6MT FWD (120 HP)
2017–2019
118
bhp
Power
11.5
s
0–100 km/h
117
mph
Top Speed
45.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 998cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 118bhp |
| Power | 88.3kW |
| Torque | 171Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.5s |
| Top Speed | 188km/h |
| Top Speed | 117mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 45.2mpg |
| Combined | 5.2L/100km |
| Urban | 6L/100km |
| Extra-Urban | 4.6L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4341mm |
| Width | 1796mm |
| Height | 1425mm |
| Wheelbase | 2649mm |
| Kerb Weight | 1317kg |
| Boot Capacity | 450L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/45 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |