HYUNDAI i30 Fastback 1.4L T-GDI 6MT FWD (140 HP)
2017–2019
138
bhp
Power
9.2
s
0–100 km/h
129
mph
Top Speed
42.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1353cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 138bhp |
| Power | 103kW |
| Torque | 242Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.2s |
| Top Speed | 208km/h |
| Top Speed | 129mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 42.8mpg |
| Combined | 5.5L/100km |
| Urban | 6.7L/100km |
| Extra-Urban | 4.9L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4341mm |
| Width | 1796mm |
| Height | 1425mm |
| Wheelbase | 2649mm |
| Kerb Weight | 1330kg |
| Boot Capacity | 450L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/45 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |