HYUNDAI i30 N 2.0L T-GDI 6MT (275 HP)
2017–2020
271
bhp
Power
6.1
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
33.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1995cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 271bhp |
| Power | 202.2kW |
| Torque | 353Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.1s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 33.6mpg |
| Combined | 7L/100km |
| Urban | 9.7L/100km |
| Extra-Urban | 5.7L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4336mm |
| Width | 1796mm |
| Height | 1448mm |
| Wheelbase | 2649mm |
| Kerb Weight | 1504kg |
| Boot Capacity | 394L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 35/35 R 19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |