HYUNDAI i30 Tourer 1.4L 6MT FWD (100 HP)
2017–2019
99
bhp
Power
12.9
s
0–100 km/h
112
mph
Top Speed
42
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1368cc |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 99bhp |
| Power | 73.5kW |
| Torque | 134Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.9s |
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 42mpg |
| Combined | 5.6L/100km |
| Urban | 6.9L/100km |
| Extra-Urban | 4.9L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4585mm |
| Width | 1796mm |
| Height | 1466mm |
| Wheelbase | 2649mm |
| Kerb Weight | 1285kg |
| Boot Capacity | 603L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |