HYUNDAI i30 Wagon 1.4L 6MT FWD (99 HP)
2012–2017
98
bhp
Power
13.5
s
0–100 km/h
112
mph
Top Speed
36
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1396cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 98bhp |
| Power | 73kW |
| Torque | 137Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.5s |
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 36mpg |
| Combined | 6.5L/100km |
| Urban | 8.7L/100km |
| Extra-Urban | 5.3L/100km |
| Fuel Tank | 53L |
Dimensions & Weight
| Length | 4486mm |
| Width | 1781mm |
| Height | 1501mm |
| Wheelbase | 2649mm |
| Kerb Weight | 1288kg |
| Boot Capacity | 527L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |