HYUNDAI i30 Wagon 1.6L CRDi 6AT FWD (128 HP)
2012–2017
126
bhp
Power
12.1
s
0–100 km/h
115
mph
Top Speed
42
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1582cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 126bhp |
| Power | 94kW |
| Torque | 270Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.1s |
| Top Speed | 185km/h |
| Top Speed | 115mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 42mpg |
| Combined | 5.6L/100km |
| Urban | 7.6L/100km |
| Extra-Urban | 4.6L/100km |
| Fuel Tank | 53L |
Dimensions & Weight
| Length | 4486mm |
| Width | 1781mm |
| Height | 1501mm |
| Wheelbase | 2649mm |
| Kerb Weight | 1423kg |
| Boot Capacity | 527L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |