HYUNDAI i30 Wagon 1.6L GDI 6AT FWD (135 HP)
2012–2017
133
bhp
Power
11.3
s
0–100 km/h
118
mph
Top Speed
38
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1591cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 133bhp |
| Power | 99kW |
| Torque | 164Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.3s |
| Top Speed | 190km/h |
| Top Speed | 118mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 38mpg |
| Combined | 6.2L/100km |
| Urban | 8.1L/100km |
| Extra-Urban | 5.1L/100km |
| Fuel Tank | 53L |
Dimensions & Weight
| Length | 4486mm |
| Width | 1781mm |
| Height | 1501mm |
| Wheelbase | 2649mm |
| Kerb Weight | 1330kg |
| Boot Capacity | 527L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |