HYUNDAI i30 1.4L T-GDI Eco 6MT FWD (140 HP)
2016–2018
138
bhp
Power
9.1
s
0–100 km/h
129
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 1353cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 138bhp |
| Power | 103kW |
| Torque | 242Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.1s |
| Top Speed | 208km/h |
| Top Speed | 129mph |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4341mm |
| Width | 1796mm |
| Height | 1455mm |
| Wheelbase | 2649mm |
| Kerb Weight | 1204kg |
| Boot Capacity | 394L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195 / 65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |