HYUNDAI i30 1.6L 7AT FWD (110 HP)
2016–2018
108
bhp
Power
11.2
s
0–100 km/h
118
mph
Top Speed
57.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1585cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 108bhp |
| Power | 80.9kW |
| Torque | 280Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.2s |
| Top Speed | 190km/h |
| Top Speed | 118mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 57.4mpg |
| Combined | 4.1L/100km |
| Urban | 4.4L/100km |
| Extra-Urban | 3.9L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4341mm |
| Width | 1796mm |
| Height | 1455mm |
| Wheelbase | 2649mm |
| Kerb Weight | 1293kg |
| Boot Capacity | 394L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195 / 65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |