HYUNDAI i30 1.6L CRDi 5MT FWD (90 HP)
2007–2011
89
bhp
Power
14.9
s
0–100 km/h
50
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1582cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 89bhp |
| Power | 66kW |
| Torque | 235Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14.9s |
| Top Speed | 172km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 50mpg |
| Combined | 4.7L/100km |
| Urban | 5.7L/100km |
| Extra-Urban | 4.1L/100km |
| Fuel Tank | 53L |
Dimensions & Weight
| Length | 4239mm |
| Width | 1778mm |
| Height | 1468mm |
| Wheelbase | 2649mm |
| Kerb Weight | 1266kg |
| Boot Capacity | 340L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |