HYUNDAI i40 Wagon 1.6L GDI 6MT FWD (135 HP)
2018–
133
bhp
Power
11.6
s
0–100 km/h
121
mph
Top Speed
35.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1591cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 133bhp |
| Power | 99.3kW |
| Torque | 164Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.6s |
| Top Speed | 195km/h |
| Top Speed | 121mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 35.1mpg |
| Combined | 6.7L/100km |
| Urban | 8L/100km |
| Extra-Urban | 5.9L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4775mm |
| Width | 1816mm |
| Height | 1471mm |
| Wheelbase | 2771mm |
| Boot Capacity | 552L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |