HYUNDAI i800 / H-1 2.5L CRDi 5AT RWD (170 HP)
2008–2018
168
bhp
Power
14.5
s
0–100 km/h
112
mph
Top Speed
33.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2497cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 168bhp |
| Power | 125kW |
| Torque | 392Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14.5s |
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 33.2mpg |
| Combined | 7.1L/100km |
| Urban | 9.1L/100km |
| Extra-Urban | 6.6L/100km |
| Fuel Tank | 75L |
Dimensions & Weight
| Length | 5126mm |
| Width | 1920mm |
| Height | 1925mm |
| Wheelbase | 3200mm |
| Kerb Weight | 2238kg |
| Boot Capacity | 850L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/70 R16C |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |