HYUNDAI i800 / H-1 2.5L CRDI 6MT RWD (136 HP)
2008–2018
134
bhp
Power
104
mph
Top Speed
31.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2497cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 134bhp |
| Power | 100kW |
| Torque | 343Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 167km/h |
| Top Speed | 104mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 31.4mpg |
| Combined | 7.5L/100km |
| Urban | 9.2L/100km |
| Extra-Urban | 6.4L/100km |
| Fuel Tank | 75L |
Dimensions & Weight
| Length | 5126mm |
| Width | 1920mm |
| Height | 1925mm |
| Wheelbase | 3200mm |
| Kerb Weight | 2238kg |
| Boot Capacity | 850L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/70 R16C |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |