HYUNDAI Ioniq 5 58 KWh AWD (235 HP)
2021–
6.1
s
0–100 km/h
Engine
| Fuel Type | Electric |
Performance
| 0–100 km/h | 6.1s |
Dimensions & Weight
| Length | 4636mm |
| Width | 1890mm |
| Height | 1605mm |
| Wheelbase | 3000mm |
| Boot Capacity | 23L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |