HYUNDAI Ioniq 1.6L 6AT FWD (141 HP)
2016–2019
104
bhp
Power
10.8
s
0–100 km/h
115
mph
Top Speed
69.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1599cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 104bhp |
| Power | 77.6kW |
| Torque | 148Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.8s |
| Top Speed | 185km/h |
| Top Speed | 115mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 69.2mpg |
| Combined | 3.4L/100km |
| Urban | 3.4L/100km |
| Extra-Urban | 3.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4470mm |
| Width | 1821mm |
| Height | 1450mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1370kg |
| Boot Capacity | 442L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |