HYUNDAI Ioniq 28 kW Li-Ion (120 HP)
2016–2019
118
bhp
Power
9.9
s
0–100 km/h
103
mph
Top Speed
Engine
| Fuel Type | Electric |
| Power | 118bhp |
| Power | 88kW |
| Torque | 295Nm |
Transmission
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.9s |
| Top Speed | 166km/h |
| Top Speed | 103mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4470mm |
| Width | 1821mm |
| Height | 1450mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1420kg |
| Boot Capacity | 351L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |